Noc Wyborcza 2016. Wczesnym wieczorem, zanim jeszcze pojawiło się większość wyników, do mojego domu w New Jersey przyjechał samochód dostawczy ze sklepu spożywczego. Kierowcą był młody, szczupły facet, prawdopodobnie przed 20-stką, obywatel USA pochodzący z Egiptu. Był rozmowny, chciał dyskutować o polityce.

Zapytał na kogo głosowałem, a ja powiedziałem: Hillary. Nie opowiedziałem mu historii, że byłem republikaninem przez ponad 30 lat, dopóki Trump nie uzyskał nominacji, i nigdy wcześniej nie głosowałem na prezydenta demokratę. Chciałem zabrać artykuły spożywcze na tylną werandę.

Mężczyzna powiedział, że głosował na Trumpa i nie chciał, aby kobieta była prezydentem. (Zauważcie, że demokraci, którzy przyjmują imigrantów z nieliberalnych krajów, będą głosować na demokratów.) Ponadto powiedział: “Hillary sprzedała broń ISIS.” Zapytał mnie, dlaczego to zrobiła: “Za pieniądze?”

Nie sądziłem, że zrobiła to za pieniądze. Nie sądziłem, że w ogóle to zrobiła. Ale nie było wiele do powiedzenia na temat twierdzenia, którego nigdy wcześniej nie słyszałem. Rozstaliśmy się w zgodzie. Odłożyłem artykuły spożywcze i usiadłem, aby oglądać wyniki wyborów.

Kilka miesięcy później dowiedziałem się, że twierdzenie “Hillary sprzedała broń ISIS” to był fake news, który krążył na Facebooku przed wyborami. Patrząc na dane demograficzne, których celem był ten konkretny fałsz, było dużo bardziej prawdopodobne, że to właśnie młody Egipcjanin, a nie ja, będzie odbiorcą tej wiadomości.

„LikeWar: The Weaponization of Social Media”, autorstwa Petera W. Singer i Emersona T. Brooking, to nowa książka, która stawia moje mało znaczące spotkanie w ponurej, globalnej perspektywie. Chodzi o rodzaj konfliktu, który różni się od cyberwojny. Zamiast ataku hackerskiego w sieci, w ludzkich umysłach rozpala się chęć do zakłamywania i manipulacji. Walczący to rządy, grupy terrorystyczne, przedsiębiorstwa przestępcze i potencjalnie każdy, kto ma dostęp do Internetu. Pole bitwy to coś, co ma być osobiste: nasze kanały social media.

Polecam tę książkę jako przydatny przegląd tego niepokojącego nowego zjawiska. Konflikty są śmiertelnie poważne. Singer i Brooking relacjonują, w jaki sposób ISIS zyskał dużą popularność dzięki umiejętności rekrutowania i zastraszania za pośrednictwem mediów społecznościowych. Opisują, jak gangi uliczne Chicago zaznaczają swoje terytoria na Facebooku przekładając to na strzelaniny w prawdziwym życiu, a także, w jaki sposób walka między Izraelczykami i Palestyńczykami opiera się na hashtagach przeplatających się z rozlewem krwi.

Singer jest strategiem w think tanku New America, redaktorem Popular Science i autorem wielu poprzednich książek. Brooking jest pracownikiem naukowym w Radzie Stosunków Zagranicznych. Książka Singera z 2015 roku „Ghost Fleet: A Novel of the Next World”, wywołała poruszenie obrazem wojny, w której Chiny i Rosja połączyły siły ze Stanami Zjednoczonymi i szybko zyskały przewagę. Planiści w Pentagonie i w zagranicznych sztabach wojskowych podobno zwracali szczególną uwagę na wizje zawarte w książce „Ghost Fleet” dotyczące broni i taktyki w najbliższej przyszłości. Ta książka była również bardzo zabawna, z wątkami takimi jak na przykład: czy chińsko-amerykańska kobieta naukowiec może zdobyć działa amerykańskiej marynarki na czas, by zrobić niespodziankę chińskiej flocie.

Książka „LikeWar” nie jest już tak zabawna, częściowo dlatego, że nie jest fikcją. Pod koniec, Singer i Brooking piszą: „Zbyt często wysiłki, aby odeprzeć atak przeciwko internetowym zagrożeniom pochodzącym z kraju i z zagranicy, były hamowane przez rząd USA. W rzeczywistości, pisząc to w 2018 r., Biały Dom z Trumpem na czele nie zorganizował ani jednego spotkania na szczeblu rządowym, aby poradzić sobie z wyzwaniami opisanymi w tej książce, natomiast Departament Stanu odmówił zwiększenia wysiłków w celu przeciwdziałania propagandzie terrorystycznej online i rosyjskiej dezinformacji, nawet gdy Kongres przeznaczył na ten cel prawie 80 milionów dolarów.”

Osobiście uważam, że wszystko to się zmieni, ponieważ zostanie ujawniony pełniejszy obraz tego, co wydarzyło się w 2016 roku. Trzeba będzie zapłacić za to dużą cenę. Nie spotkałem tego dostawcy od czasu wyborów. Zastanawiam się, czy on wie, że został oszukany. Jeśli znowu pojawi się na moim podjeździe, mam dla niego prezent: jedną kopię recenzji „LikeWar”.

Źródło: splicetoday.com