Ponad 70 proc. wszystkich Amerykanów posiada smartfona. W 2018 roku 253 miliony Amerykanów wydało na smartfony i inne urządzenia mobilne 1 380 USD i spędziło przed nimi 1 460 godzin. Oto, co możemy zrobić zamiast tego w 2019 roku.

Rośliny

W większości państw zachodnich te 1 380 USD, które jest wydawane na telefony, może być przeznaczone na zakup pół akra ziemi. W odpowiednich warunkach to pół akra może z łatwością pomieścić 150 drzew. Jedno drzewo pochłania 48 funtów dwutlenku węgla rocznie. Posadzenie drzewa zajmuje około 30 minut.

Gdyby każdy amerykański właściciel smartfona wykorzystał ten czas i pieniądze na posadzenie pół akra drzew, pochłonęłyby one około 886 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, co wystarczyłoby do zrekompensowania ponad 10 proc. rocznej emisji w kraju. National Forest Foundation twierdzi, że może spełnić wszystkie założone cele, jeśli każdy użytkownik smartfona dałby mu tylko 60 centów.

Miłość

Niedawne badania nad romantycznymi relacjami pomiędzy studentami opublikowane w czasopiśmie Psychology of Popular Media Culture wykazały, że „uzależnienie od smartfonów jest w znacznym stopniu związane z niepewnością relacji” oraz że „postrzegana przez partnerów zależność od smartfona przewiduje mniejsze zadowolenie z relacji”. Według innego badania, więcej niż 29 proc. Amerykanów wolałby zrezygnować z seksu przez trzy miesiące niż porzucić swój smartfon na jeden tydzień.

Jeśli spojrzeć na to z odwrotnej strony, to jeśli oddalibyśmy urządzenie na rok, mielibyśmy czas na uprawianie miłości aż 16 000 razy (zakładając, że jesteśmy jak większość Amerykanów, a nasze współżycie trwa średnio 5,4 minuty, nie licząc gry wstępnej).

Jeśli wszystkie te intymne chwile nie zbliżą ciebie i twojego partnera, możesz zapłacić za około cztery godziny terapii par. Za mało czasu? Renomowana terapeutka zajmująca się parami, Esther Perel, zdołała rozwiązać kilka problemów niektórych par w trzy.

Motywacja

Obecnie amerykański system polityczny podlicza głosy większości Amerykanów poprzez niesprawiedliwy podział miejsc w Senacie i głosów wyborczych. Ale ten system można zmienić, szczególnie jeśli popiera się program reformy wyborców na poziomie najbliższym obywatelowi. Jak zauważył David Gold, adwokat z organizacji Demokratyzm: „Odizolowanie się od urządzeń dałoby obywatelom wystarczająco dużo czasu i pieniędzy na wizytę u przedstawicieli lokalnych i stanowych trzy razy w tygodniu przez rok i pokrycie kosztów podróży”.

Oczyszczenie

Każdego roku do oceanu wpływa 10 milionów ton plastikowych odpadów. Według George’a Leonarda z Ocean Conservancy, jeśli Amerykanie przeznaczą wszystkie pieniądze, które wydają na smartfony, aby rozwiązać problem zanieczyszczenia tworzywem sztucznym, „będzie dostępnych wystarczająco dużo funduszy, by zapłacić za niezbędne ulepszenia w gospodarce odpadami w krajach azjatyckich przez 70 lat”. A jeśli czas, jaki Amerykanie spędzili na używaniu smartfonów, zastosowano by do oczyszczenia oceanu z szybkością pięciu funtów plastikowych śmieci na osobę na godzinę, „wolontariusze mogliby 118 razy oczyścić ocean z plastiku”.

Czytanie

Przeciętny czytelnik, czytając z szybkością 280 słów na minutę, potrzebowałby około 71,5 godziny na przeczytanie 1,3 miliona słów zawartych w książce „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. Zamiast 1460 godzin przeznaczonych na użytkowanie telefonu, czytelnik mógłby przeczytać tę książkę prawie 20 razy. Dzięki oszczędnościom na poziomie 1 380 USD, których nie przeznaczyłoby się na zakup urządzenia, można byłoby spędzić weekend w Illiers-Combray, scenerii pierwszych wspomnień Prousta.

Uzdrawianie

Według Kliniki Mayo, pływanie, chodzenie lub bieganie przez 30 minut dziennie może obniżyć ciśnienie krwi o cztery do dziewięciu milimetrów słupa rtęci, tyle samo lub więcej niż niektóre leki na ciśnienie krwi. Tak, możesz trzymać telefon przy sobie podczas ćwiczeń, ale kto potrzebuje stresu? A jeśli wolisz nie ćwiczyć, leki na ciśnienie krwi kosztują około 900 USD rocznie.

Oszczędzanie

Przeciętny Amerykanin wydaje 14 000 USD na dekadę na smartfony. To 70 000 USD w ciągu przeciętnego życia zawodowego. Wpłacając pieniądze na konserwatywny fundusz inwestycyjny z roczną stopą zwrotu w wysokości 4 proc. przyniosłoby ponad 1,3 miliona dolarów oszczędności emerytalnych. Obecne oszczędności emerytalne dla gospodarstw domowych wynoszą 5 000 USD.

Gra na instrumentach

Wykorzystanie smartfonów jest najwyższe wśród nastolatków i osób w wieku 20 lat. I właśnie w tym kluczowym momencie można osiągnąć wirtuozerię na instrumencie muzycznym. Przy obecnych wskaźnikach użytkowania urządzeń większość młodych ludzi straci czas, który mogliby poświęcić na naukę gry, np. na pianinie. Ilu wirtuozów stracimy w nadchodzących latach, jeśli urządzenia wśród młodych ludzi będą coraz bardziej popularne?

Komunikacja

Według Common European Framework of Reference for Languages potrzebujemy około 700 godzin, aby nauczyć się biegle posługiwać się obcym językiem. Spędzając czas nie korzystając ze swojego urządzenia można by oponować aż dwa języki obce.

Wychowanie

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że dzieci w wieku od 7 miesięcy do 24 miesięcy doświadczały większego poziomu niepokoju i rzadziej badały otoczenie, gdy ich rodzice korzystali z urządzeń przenośnych. W dzieciństwie bardzo ważnym elementem jest kontakt wzrokowy rodzica ze swoim dzieckiem. Każda chwila, w której patrzysz na swoje dziecko zamiast telefonu, to inwestycja w przyszłość.

Źródło: nytimes.com