Po kampanii prezydenckiej w USA w 2016 r. badania wykazały, że konserwatyści częściej dzielą się fake newsami niż ludzie o umiarkowanych poglądach politycznych lub liberałowie. Jednak najnowsze badania nad rozpowszechnianiem dezinformacji w mediach społecznościowych podczas kampanii 2016 wykazały, że nie tyle poglądy polityczne decydują o dzieleniu się fałszywymi wiadomościami, co wiek. Najczęściej robią to starsi ludzie.

Naukowcy z uniwersytetów w Nowym Jorku i Princeton stwierdzili, że użytkownicy w wieku powyżej 65 lat rozpowszechnili prawie siedem razy więcej artykułów z fake newsami niż osoby z najmłodszej grupy wiekowej (18-29 lat). Skłonność do publikowania fałszywych wiadomości stale rośnie wraz z wiekiem: użytkownicy Facebooka w wieku powyżej 65 lat udostępniają około 2/3 razy więcej takich artykułów niż w drugiej najstarszej grupie wiekowej (45-65 lat).

Wiek w rzeczywistości jest najlepszym wskaźnikiem interakcji użytkowników Facebooka z fałszywymi wiadomościami, wykraczającymi poza płeć, rasę, dochody, wykształcenie czy liczbę linków, którymi się dzielą – stwierdzili naukowcy.

We wszystkich grupach wiekowych tylko 8,5 proc. uczestników badania udostępniło co najmniej jeden link z witryny z fałszywymi wiadomościami. Konserwatyści częściej wymieniali się fake newsami. Okazało się, że spośród tych użytkowników, którzy określili się jako republikanie, 18,1 proc. udostępniło fałszywe wiadomości, w porównaniu z 3,5 proc. demokratów. Po raz kolejny naukowcy odkryli, że niezależnie od politycznych skłonności dzielenie się nieprawdziwymi informacjami zwiększa się wraz z wiekiem.

Dlaczego starsi ludzie?

Naukowcy zasugerowali, że istnieje kilka czynników, które mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego starsi ludzie są bardziej podatni na udostępnianie fałszywych wiadomości.

Po pierwsze, może tak być, że osoby mające powyżej 60 lat nie mają takiego poziomu umiejętności korzystania z mediów cyfrowych, jaki mają młodsi ludzie. Dzielą się oni na „cyfrowych tubylców”, którzy dorastali wraz z technologią i starszych „cyfrowych imigrantów”, którzy musieli tą technologię wdrożyć. Czy to możliwe, że „cyfrowi tubylcy” mają lepszą zdolność rozpoznawania i omijania wątpliwej zawartości niż starsi użytkownicy?

Inna teoria kładzie nacisk na pogarszanie się funkcji poznawczych wraz z wiekiem. Według niej, w miarę pogarszania się pamięci pogarsza się również zdolność do identyfikowania fałszywych wiadomości.

Metodologia

Od listopada 2016 r. badacze prosili respondentów o udostępnianie informacji z ich profili na Facebooku za pomocą aplikacji internetowej Facebooka, która umożliwiała respondentom wybór rodzaju informacji, którymi chcieli się podzielić: dziedziny z ich profilu publicznego, w tym poglądy polityczne i religijne, ich własne posty z osi czasu, włączając linki zewnętrzne oraz strony jakie śledzili.

Z panelu 3500 osób około 49 proc. uczestników badania, którzy korzystali z Facebooka, zgodziło się udostępnić dane swojego profilu.

Badacze mogli następnie porównać linki opublikowane przez respondentów na swoich osiach czasu z listą tych stron, które wcześniej były znane z dzielenia się fake newsami. Lista ta została opracowana przez dziennikarza BuzzFeed News, Craiga Silvermana. Naukowcy ponadto odsyłają te linki do innych list fałszywych wiadomości i domen, aby sprawdzić, czy wyniki będą spójne.

Źródło: nakedsecurity.sophos.com