Błąd w systemie Instagrama spowodował, że niektórzy użytkownicy platformy społecznościowej zaczęli zauważać spadki obserwatorów liczone w dziesiątkach tysięcy, a w przypadku niektórych kont (głownie osób znanych) liczby te sięgały kilku milionów.

  • Użytkownicy Instagrama od rana informowali o tym, że nagle tracą obserwujących.
  • Największe spadki dotyczyły dużych profili (aktorek, celebrytek, piłkarzy, osób znanych), m.in. Kylie Jenner, Seleny Gomez czy Cristiano Ronaldo.
  • Administracja portalu zamieściła tweeta, w którym poinformowała o błędzie systemowym, który został zlokalizowany. Obiecano, że problem zostanie rozwiązany “tak szybko, jak to możliwe.”
  • Zjawisko spowodowało falę spekulacji, że przyczyną masowych spadków obserwatorów były działania platformy mającej na celu ograniczenie “nieautentycznej aktywności“, co oznacza korzystanie m.in. z aplikacji firm trzecich generujących fałszywych obserwatorów i profile-boty.

Użytkownicy zauważyli problem już we wtorek wieczorem. Instagram poinformował w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnym profilu na Twitterze, że administracja jest “świadoma problemu” i że trwają prace, które mają przywrócić poprzedni stan.

Witryna śledząca globalne awarie portali internetowych (Down Detector) została zalana komentarzami użytkowników Instagrama zgłaszającymi drastyczne spadki obserwatorów i brak działania portalu. Niektórzy w ogóle nie mogli korzystać ze strony.

Konsultant ds. mediów społecznościowych Matt Navarra śledził wybrane konta popularnych osób, których najbardziej dotyczył problem. Opublikował listę znanych użytkowników Instagrama, którzy stracili ponad milion obserwujących, w tym Kylie Jenner, Cristiano Ronaldo, Justin Bieber czy Selena Gomez. Problem zauważalny był także w Polsce – spadki zauważono m.in. na koncie Roberta Lewandowskiego.

Tego typu zjawiska są przez internautów szeroko komentowane i zauważane niemal natychmiast. To także źródło spekulacji, że ​​było to spowodowane atakiem na platformę. Firma poinformowała już jednak w listopadzie ubiegłego roku, że będzie podejmować zdecydowane kroki w celu blokowania i usuwania z platformy kont tworzonych sztucznie i za pomocą aplikacji lub botów firm trzecich. To na Instagramie prawdziwa fala, z którą trudno walczyć.