Nowa funkcja, obecnie dostępna dla niektórych użytkowników w Indiach, będzie ostatecznie dostępna również globalnie, chociaż YouTube odmówił podania terminu wdrożenia nowej opcji.

YouTube zacznie wyświetlać „panele informacyjne” – pola tekstowe, które będą dostarczały wiadomości od sprawdzonych partnerów. Według rzecznika You Tube, będzie się to działo w chwili, gdy ludzie będą wyszukiwać tematy „podatne na dezinformację”. Panele te będą wyświetlane na stronach wyników wyszukiwania, a nie na poszczególnych filmach.

Ta funkcja jest obecnie dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników w Indiach. Firma stwierdziła jednak, że ostatecznie rozszerzy ją na użytkowników z całego świata.

Rzecznik You Tube, zapytany o przykład wyszukiwania, które pokazywałoby panel informacyjny, podał niedawny konflikt między Indiami a Pakistanem, który doprowadził do powodzi dezinformacji na platformach społecznościowych.

Wysiłki serwisu YouTube, mające na celu zwalczanie dezinformacji w Stanach Zjednoczonych, obejmują udostępnianie linków do filmów z teorii spiskowych, aby lepiej informować widzów. Dotyczy to głównie użytkowników Wikipedii.

W Indiach firma będzie korzystać z informacji pochodzących z kilku serwisów sprawdzających fakty w tym kraju, aby wyświetlać te panele. Wiele z tych serwisów współpracuje również z Facebookiem, w celu wykrywania dezinformacji na ich platformie przed ważnymi wyborami w państwie.

You Tube zmaga się jednak z ograniczaniem dezinformacji na swojej platformie. W ubiegłym roku fałszywe wiadomości i mistyfikacje zdominowały sekcję „trending” w Indiach po śmierci popularnej aktorki z Bollywood, co zmusiło firmę do zwiększenia nadzoru nad tą sekcją. Niedawno w USA YouTube padł ofiarą często powracających wyników wyszukiwania i rekomendacji dotyczących filmów opisujących szczepionki jako niebezpieczne i szkodliwe.

Źródło: buzzfeednews.com

  Dlaczego na Twitterze dominuje trend #DeleteFacebook?