Kontrowersje przyciągają. Za nami FAME MMA 3 – sportowe wydarzenie, podczas którego w oktagonie walczyli znani youtuberzy, influencerzy, celebryci czy patostreamerzy. Tym razem walkę stoczyły m.in. internetowe celebrytki – Marta Linkiewicz (LinkiMaster) i Monika „Esmeralda” Godlewska. To była najbardziej wyczekiwana walka tego wieczoru, wygląda jednak na to, że internautów rozgrzał całkiem inny temat…

Trzecia odsłona gali była dotychczas najbardziej sensacyjną, ponieważ wywołała burzę w sieci ze względu na nazwisko mającej wystąpić w niej celebrytki. Monika „Esmeralda” Godlewska to jedna ze słynnych “śpiewających” sióstr, które zdobyły wielką popularność w sieci dzięki kontrowersyjnym filmikom ze swoim udziałem (ponad 11 mln odsłon filmów na YouTube i 106 tys. subskrybentów kanału).

Śpiewanie nigdy nie było moim marzeniem, to bardziej było marzenie mojej siostry. Ja czuję power do tego, żeby się bić, po prostu. Wolałabym kontynuować karierę w tej kwestii. I tak jestem z siebie dumna, że podjęłam się tej walki, bo niejedna kobieta zrezygnowałaby z czegoś takiego” – powiedziała Godlewska w czasie konferencji prasowej Fame MMA 3.

Marta Linkiewicz to z kolei „patoinfluencerka”, która popularność osiągnęła dzięki wpisowi w social media, w którym chwaliła się bardzo zażyłymi stosunkami łączącymi ją z amerykańskimi raperami z grupy Rae Sremmurd.

Na tydzień przed walką odbyła się konferencja prasowa, na której rywalki używały w stosunku do siebie niecenzuralnych słów. Padały wyzwiska, obelgi, a na koniec dziewczyny obrzuciły się jajkami i kaszanką. Najdłuższe relacje z konferencji zamieszczone na YouTube (kanał Lorda Kruszwila) to prawie 5 mln odsłon, a relacja z ważenia to kolejne 1,4 mln. Inne udostępnione filmy również nie miały mniej niż kilkaset wyświetleń.

30 marca w łódzkiej Atlas Arenie odbyła się hucznie zapowiadana walka. Niestety publiczność zgromadzona na gali oraz przed ekranami nie zdążyła przeżyć wielkich emocji, jakich się zapewne spodziewała. Marta Linkiewicz bez problemu znokautowała „Esmeraldę” Godlewską już w 47 sekundzie pierwszej rundy. Mimo tak niespodziewanie szybkiego zakończenia starcia, obie przeciwniczki zainkasowały pokaźne gaże, na które wynik walki nie miał żadnego wpływu. Były to podobno sumy rzędu 50–100 tys. zł. Gala Fame MMA 3 okazała się finansowym sukcesem również dla jej organizatorów, co może oznaczać, że jeszcze wiele razy będziemy świadkami podobnych starć…

Dyskusja w sieci o walce

30 marca (dzień gali) oraz przez dwa kolejne dni odnotowano w sumie prawie 30 tys. wzmianek w dyskusji o walce obu pań. Od godzin porannych 31 marca internauci dzielili się spostrzeżeniami na temat starcia w oktagonie i podawali dalej linki do powtórek. Jeśli mowa o portalach, temat walki najchętniej był komentowany na Pudelku i Pomponiku, Wykopie i stronie gwiazdy.wp.pl.

Niestety odnotowaliśmy sporo negatywnych stwierdzeń. Zbadaliśmy dokładnie treści wszystkich opinii i wybraliśmy najciekawsze i najczęściej pojawiające się określenia dotyczące analizowanej walki.

Jak widać na wykresie, najwięcej niekorzystnych opinii zawierało słowa PATOLOGIA i ŻENADA. To te opinie najbardziej korelowały z całą dyskusją dot. walki. Pozostałe negatywne stwierdzenia to m.in. CYRK, DNO I MASAKRA.

Warto też przy okazji badania sentymentu zauważyć, że mężczyźni byli mniej powściągliwi w swoich komentarzach, o czym świadczy wykres poniżej. W ich przypadku wydźwięk ten jest znacznie bardziej negatywny niż u kobiet. Te wypowiadały się zdecydowanie pozytywniej przez cały badany okres.

Emocje podczas gali, czyli jak kryzys organizatora przysłonił wyczekiwaną walkę

Podczas FAME MMA 3 odbyło się wiele walk. Z naszych badań wykonanych wspólnie z firmą Sentimenti wynika, że to nie walka Godlewskiej z Linkiewicz wywołała burzę emocji podczas gali. Zbadaliśmy przebieg dyskusji w sieci podczas gali i przez godzinę po niej (w odstępach co 10 minut). Najbardziej emocjonalny moment zaznaczyliśmy czarnym okręgiem.

Przebieg sytuacji, o której mowa:

21:08 Początek walki Adriana “Polaka” Polańskiego i Kasjusza Życińskiego DON KASJO.

21:19 Koniec pojedynku. Po niejednogłośnej decyzji sędziów walkę wygrywa Adrian “Polak” Polański. To ogromne zaskoczenie.

21:23 Kasjusz nie zgadza się z decyzją sędziów, jest zażenowany oceną i wynikiem.

 

Z analizy wynika, że najbardziej kontrowersyjnym i emocjonalnym momentem gali była właśnie walka Adriana “Polaka” Polańskiego z “Don Kasjo”. Przez niektórych starcie to zostało uznane za ustawkę. Wielu dyskutujących (jak i sam Życiński) nie zgodzili się z werdyktem sędziów. Ostatecznie werdykt wynikający z “błędnego zastosowania przepisów” został zmieniony pod naciskiem niezadowolonych osób. O tym można było dowiedzieć się z oficjalnego profilu FAME MMA 3 na Facebooku.

Organizator zderzył się z falą hejtu. Internauci domagali się zwrotu pieniędzy za usługę PPV wyrażając jednocześnie opinie o niskim poziomie gali lub wręcz pisząc o przestępstwie. W sprawie głos zabrał również sponsor imprezy LV BET wydając specjalne oświadczenie i wyrażając zrozumienie oraz wsparcie w zaistniałej sytuacji.

Wyniki analizy emocji pokazują tę falę niezadowolenia. Złość była dominującą emocją w większości komentarzy towarzyszących gali. Jej natężenie jest najwyższe po ogłoszeniu werdyktu i wątpliwości Życińskiego. Po 21:20 widzimy wyraźny wzrost udziału złości, smutku i zaskoczenia w internetowych dyskusjach.

Do 22:30 emocje mocno falują, co świadczy o wciąż wysokiej temperaturze prowadzonych w sieci rozmów. Zwłaszcza wstręt wykazuje się dużą dynamiką zmian, co ilustruje między innymi używanie przez internautów obelg i niecenzuralnych określeń. Wyraźnie widzimy, że te zmiany są odwrotnie proporcjonalne do udziału w dyskusjach zaufania. Im jest go mniej, tym więcej pojawia się obrzydzenia.

Między 21:30 i 22:40 zanotowaliśmy także wyraźny, silny spadek radości, która w większości analizowanych na blogu Sentimenti tematach jest najczęściej manifestowaną emocją. Warto zauważyć, że emocje uspokoiły się (jeśli chodzi o dynamikę zmian) po godz. 22:40 i stan ten utrzymał się do końca gali (również – co zaskakujące – w trakcie walki Godlewska-Linkiewicz).

Na tle zaistniałej kryzysowej sytuacji FAME MMA, wyczekiwana i “pompowana” w sieci walka Godlewska-Linkiewicz ostatecznie była mniej znaczącym epizodem. Nie wywołał ani wyjątkowo wzmożonej dyskusji, ani zauważalnych zmian emocji u internautów (poza spodziewaną personalną krytyką obu pań związaną m.in. z ich działalnością). Tezę taką poprzeć można powyższą statystyką. Temat wspomnianej “ustawki” interesował internautów dwukrotnie bardziej zarówno podczas walki, jak i w kolejnych dniach.

Na YouTube znaleźliśmy ponad 120 filmów dot. gali o łącznej liczbie odsłon przekraczającej 38 mln. Powyżej zestawienie TOP 30 nagrań wg liczby odsłon. Na czerwono zaznaczyliśmy te, które dotyczyły kontrowersyjnej walki.

_____________________________

Analiza emocji przeprowadzona przy współpracy z Agnieszką Czoską, specjalistką od analizy danych językowych w Sentimenti, kognitywistką i psycholingwistką.

Sentimenti to efekt współpracy inżynierii lingwistycznej i sztucznej inteligencji z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych. Algorytmy zaszyte w tym rozwiązaniu opierają się na wynikach badań naukowych​ z udziałem ponad 20 tys. Polaków.

Firma zajmuje się analizą ośmiu emocji podstawowych oraz wydźwięku emocjonalnego w tekstach poprzez badanie polaryzacji i pobudzenia dla praktycznie wszystkich wyrazów i znaczeń w języku polskim.