Influencer marketing stał się bardzo ważną częścią Instagrama. Nie dziwi więc fakt, że platforma pracuje obecnie nad rozprawieniem się z użytkownikami, którzy kupili polubienia i obserwatorów, aby uwiarygodnić swój profil. Jest to dla nich potencjalny zysk, ponieważ postrzeganie ich zasięgów przez nieświadome tego faktu marki rośnie.

W listopadzie ubiegłego roku Instagram rozpoczął nowe działania mające na celu usunięcie polubień i obserwatorów zdobytych dzięki aplikacjom innych firm. Nadchodzą jednak kolejne postępy w tej sprawie. W wewnętrznym kodzie Instagrama dodano niedawno nowe powiadomienia, które brzmiały:

„Być może udostępniłeś swoją nazwę użytkownika i hasło aplikacji oferującej polubienia lub obserwatorów. Korzystanie z tych aplikacji jest sprzeczne z naszymi zasadami, a dalsze korzystanie z nich może mieć dalszy wpływ na Twoje konto”

„Zmień hasło, aby uniemożliwić tym aplikacjom dostęp do Twojego konta”

„Używanie aplikacji do uzyskiwania obserwatorów jest niedozwolone”

Nie ma konkretnych informacji o tym, kiedy i jak te komunikaty będą egzekwowane. Jednak zauważono, że Instagram może chcieć jeszcze raz zwiększyć działania na tym froncie. Należy zgodzić się z tym, że jest to pozytywna informacja. Jednak nie dla tych, którzy prowadzą farmy botów i czerpią zyski ze sprzedaży fałszywego zaangażowania.

Zatrzymanie działań takich operatorów nie jest łatwe. Z każdym ulepszeniem systemu spamerzy i działający nielegalnie sprzedawcy również rozwijają swoje taktyki. Prawdopodobnie dlatego Facebook, firma macierzysta Instagrama, zaczął pozywać te firmy do sądu. Pod koniec zeszłego miesiąca platforma wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie z Nowej Zelandii, która zapewniała fałszywe polubienia, komentarze i obserwatorów użytkownikom Instagrama.

Jest to trzeci taki przypadek, w którym Facebook pozwał tego typu firmę do sądu. Platforma ma nadzieję, że pomoże to odstraszyć innych zajmujących się tego rodzaju nielegalnymi działaniami.

Każde posunięcie przeciwko temu jest pozytywnym krokiem. Jeśli kupujesz fałszywych obserwatorów, aby wzmocnić pozycję swojego konta na Instagramie lub jeśli zastanawiasz się, jak zacząć, nie rób tego.

  YouTube COPPA, czyli nowe zasady oznaczania filmów dla dzieci

Źródło: socialmediatoday.com