Analizy ośrodków naukowych będą wspierać podejmowane wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się mowy nienawiści w świecie on-line. Naukowcy z Wydziału Sztuki i Nauk Społecznych z Uniwersytetu w Sydney są pierwszymi, którzy otrzymują w tej kwestii wsparcie finansowe od Facebooka.

Dr Aim Sinpeng z Wydziału Stosunków Międzynarodowych oraz dr Fiona Martin z Wydziału Mediów i Komunikacji otrzymali dofinansowanie z Facebooka. Mają pomóc gigantowi mediów społecznościowych zrozumieć, jak lepiej regulować mowę nienawiści w Internecie w regionie Azji i Pacyfiku.

Wraz z kolegami z Uniwersytetu w Queensland otrzymali ponad 77 tys. dolarów. Była to nagroda za pracę badawczą „Badania nad polityką treści w mediach społecznościowych”.

Zespół poświęci 12 miesięcy na zbadanie prawnych definicji mowy nienawiści w wielu krajach azjatyckich. Będą także prowadzone analizy tego, jak Facebook identyfikuje i reaguje na nienawiść w Internecie. Wtedy platforma będzie mogła poprawić swoją politykę i procedury, aby lepiej stawić czoła wzrostowi nienawiści w sieci.

Po przeprowadzeniu badań dotyczących tego tematu, naukowcy sporządzą mapę przykładów mowy nienawiści w sieci. W ten sposób chcą zrozumieć, jak wzmacniane są szkodliwe treści i kto jest w to najbardziej zaangażowany. Będą próbowali znaleźć sposób na to, jak ograniczyć takie działania.

Wielkie wyróżnienie

Dr Sinpeng i Dr Martin są nie tylko pierwszymi naukowcami z Uniwersytetu w Sydney, którzy otrzymali dofinansowanie z Facebooka. Są też dwiema grupami z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych na całym świecie, których badania będzie finansowała ta platforma.

Przyznając te fundusze, Facebook docenił tych naukowców za ich szeroką wiedzę na temat polityki azjatyckiej i zaangażowania politycznego na Facebooku (Dr Sinpeng) oraz za zarządzanie środowiskami mediów społecznościowych (Dr Martin).

„Facebook rzadko udziela dotacji badaczom, którzy nie są informatykami. To był pierwszy raz, kiedy zwrócili się o pomoc do ekspertów spoza STEM” – powiedział dr Sinpeng. „Fakt, że otrzymaliśmy te środki finansowe pokazuje nasze mocne strony w wykorzystywaniu wiedzy humanistycznej i nauk społecznych. Możemy rozwiązać ten poważny problem, przed którym stoi największa firma społecznościowa na świecie”.

„Wspaniale jest być częścią wysiłków Facebooka i współpracować z naukowcami z całego świata w rozwiązywaniu tego problemu” – powiedziała Dr Martin.

Dziekan Wydziału Nauk o Sztuce i Naukach Społecznych, profesor Annamarie Jagose, pogratulowała dr Sinpengowi i dr Martin sukcesu. „Wspaniale jest widzieć, jak nasi naukowcy otrzymują finansowanie z nowych i nietradycyjnych źródeł. Dotacja ta będzie wspierać cenną pracę, która ma na celu rozwiązanie współczesnego problemu, w tym przypadku mowy nienawiści w mediach społecznościowych, która wymaga pomysłowych i pilnych odpowiedzi” – powiedziała Jagose.

Źródło: sydney.edu.au