Dlaczego ostatnimi czasy tak wielu użytkowników mediów społecznościowych zaczęło popierać trend #DeleteFacebook? Z czego wynika ta nowa, niezbyt korzystna dla Facebooka sytuacja?

Fake newsy na Facebooku

Jednym z głównych problemów Facebooka jest rozpowszechnianie fałszywych wiadomości. Wiele osób oskarżyło platformę, że nie reguluje i nie ogranicza ilości fake newsów na swojej stronie. Problem jest tak duży, że rząd brytyjski zaczął promować dedykowane reklamy w mediach społecznościowych związane z rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości i dotyczące tego, jak trudne może być ich zwalczanie. Wygląda na to, że ludzie po prostu zmęczyli się skalą dezinformacji na Facebooku.

Fałszywe konta na Facebooku

Istnieje również istotny problem z liczbą fałszywych kont znajdujących się na portalu. To przyczynia się także do zwiększania problemu fake newsów. Platforma w ostatniej aktualizacji stwierdziła, że usunęła ponad 3 miliardy fałszywych kont w ciągu zaledwie 6 miesięcy, w okresie od października 2018 r. do marca 2019 r.

Kwestie ochrony danych na Facebooku

Na platformie od dawna istnieją problemy związane z ochroną danych oraz ich niedopuszczalnym gromadzeniem bez zgody użytkowników. Doszło do tego na początku 2018 r., kiedy okazało się, że Cambridge Analytica wykorzystała miliony danych osób korzystających z Facebooka w celu zmiany reklam politycznych, które widzieli.

Ta kwestia nie wydaje się być problemem, który został rozwiązany. Jak donosi CNN, izraelska firma wykorzystała fałszywe konta w mediach społecznościowych w celu wpłynięcia na wybory w Afryce.

Fałszywe wideo Nancy Pelosi

Pod koniec maja na Facebooku opublikowano zmontowane wideo z udziałem przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi. Film został spowolniony, co doprowadziło do tego, że wielu ludzi uwierzyło, że podczas swojego przemówienia kobieta bełkotała po pijaku. Facebook odmówił usunięcia tego wideo.

Wydaje się, że wszystkie te problemy przyczyniły się do tego, iż wielu użytkowników mediów społecznościowych zaczęło popierać trend #DeleteFacebook. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że niecierpliwią się z powodu wielu problemów pojawiających się na portalu.

Źródło: dexerto.com