Amerykanie byli zszokowani, gdy dowiedzieli się, jaka była skala dezinformacji i manipulacji podczas wyborów w USA w 2016 r., Eksperci uważają, że to dopiero początek. Gdy przeciwnicy stają się bardziej wyrafinowani, amerykańskie uniwersytety łączą siły, aby studiować nieprawdziwe treści i próbować z nimi walczyć.

University of Washington ogłosił w poniedziałek, że zainwestuje pieniądze w wysokości 5 milionów dolarów pochodzące od Fundacji Johna S. i Jamesa L. Knighta, aby sfinansować nowe sposoby walki z dezinformacją.

Centrum badawcze będzie studiować, „w jaki sposób i dlaczego tworzone są fałszywe wiadomości i kampanie dezinformacyjne”. Obejmie to badania naukowe, inicjatywy edukacyjne a także aktywności na styku polityki. Start inicjatywy zaplanowano na jesień 2019 roku.

„To jeden z najważniejszych problemów naszych czasów, który my jako społeczeństwo musimy rozwiązać”, powiedziano w oświadczeniu. „To nie jest kwestia lewa lub prawa. Jest to kwestia, która wykracza poza granice polityczne ”.

Głównymi badaczami będą Emma Spiro z University of Washington, współzałożycielka Social Media Lab; Chris Coward, dyrektor grupy ds. Technologii i Zmian Społecznych; Ryan Calo, współzarządzający laboratorium Tech Policy; Kate Starbird, dyrektorka Emerging Capacities of Mass Participation Lab.

Fundacja Hewlett wniosła 600 tys. dolarów w celu wsparcia nowej inicjatywy, oprócz nagrody Knight Foundation. Wydała już także łącznie 10 milionów dolarów na zbadanie wpływu dezinformacji na demokrację i wybory w USA.

Więcej informacji o inicjatywie: https://ischool.uw.edu/research/center-informed-public

  Ludzie niechętnie dzielą się informacjami po skandalach dotyczących prywatności