Według nowego raportu Business of Fashion, fałszywi influencerzy mają realny i wymierny wpływ na marki. Straty z tego tytułu są liczone na 1 mld USD rocznie.

Badanie przeprowadzone przez firmę Cheq i University of Baltimore, zajmującą się cyberbezpieczeństwem, wskazuje, że fałszywe zaangażowanie generowane przez fejkowych influencerów będą kosztować reklamodawców (brandy) ok. 1,3 miliarda USD w tym roku.

Przewiduje się również, że do 2020 r. suma ta wzrośnie do 1,5 mld USD. Powodem tej oszałamiającej ilości utraconych dolarów jest to, że influencerzy kupują masowo fałszywych obserwujących i zaangażowanie (w tym polubienia i komentarze), co z kolei zwiększa poczucie marek, że warto z takimi osobami współpracować.

Marketerzy wydają następnie kolejne pieniądze, aby zapewnić bezpłatne wycieczki, prezenty i więcej dóbr, ale w rzeczywistości nie zyskują nic w zamian. Według Mediakix, w tym roku marketerzy wydadzą 8,5 miliarda dolarów na samych influencerów. Gwiazdy takie jak Kim Kardashian z dziesiątkami milionów mogą zarobić nawet 300 000 USD na post, podczas gdy inni znani twórcy mody zarabiają około 12 000 USD za jeden wpis.

Mamy do czynienia z dużymi kosztami pośrednimi dotykającymi marki, w szczególności spadek zaufania i potencjalnego wpływu”, powiedział Roberto Cavazos, profesor i ekonomista z University of Baltimore w raporcie BoF.

Cavazos przeprowadził również inne badanie i stwierdził, że nawet 1/4 obserwujących na 10 000 influencerów to fałszywe konta, podczas gdy inna analiza wykazała, że spośród 800 marek i agencji marketingowych 2/3 stwierdziło, że współpracowało z influencerami mającymi fałszywych obserwujących.

Kolejny wniosek jest taki, że nawet połowa zaangażowania w treści sponsorowane jest fałszywa. Oprócz kupowania lajków, komentarzy czy udostępnień, influencerzy publikują fałszywe sponsorowane treści „w celu oszukania marek, aby te wierzyły, że mają do czynienia z profilem o udokumentowanych osiągnięciach”.