Jedno z ostatnich badań wykazało, że więcej pokoleń – obecnie w wieku od 23 do 38 lat – to ludzie samotni na obecnym etapie życia. Dużo bardziej, niż pokolenia poprzednie.

W rzeczywistości około 1 na 5 pokoleń twierdzi, że nie ma bliskich przyjaciół. Chociaż samotność jest z pewnością poczuciem, które pojawia się i znika przez całe życie, statystyki zwykle wykazują większe poczucie samotności w późniejszych etapach życia, bo zwykle w wieku około 50 do 70 lat. Jednak pokolenie millenialsów w tej chwili czuje się samotniejsze niż pokolenia ich rodziców i dziadków. Jest to powód do niepokoju.

Poważne konsekwencje samotności

Poczucie samotności ma konsekwencje wykraczające poza smutek i izolację. Osoby przewlekle samotne mają również ogromne problemy zdrowotne. Zgodnie z artykułem Vox na ten temat:

„Samotność wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi i chorobami serca – dosłownie łamie nasze serca, oraz zwiększa ryzyko śmierci o 26 proc.”

Tak dramatyczne problemy zdrowotne budzą niepokój młodych dorosłych pokoleń. Ale jeśli chcemy złagodzić te problemy, musimy najpierw ustalić, co powoduje zwiększoną samotność u młodszych ludzi.

Czemu jesteśmy samotni?

Chociaż nie ma sposobu, aby ustalić dokładną pierwotną przyczynę tego trendu, badanie przeprowadzone na University of Pennsylvania wykazało, że media społecznościowe i Internet zwiększają uczucie depresji i samotności. To ironia – technologia sprawia, że jesteśmy bardziej ze sobą połączeni, a także zwiększa poczucie samotności, obserwując przez cały czas życie innych ludzi i porównując je ze swoim.

Może wzrost samotności wśród pokolenia millenialsów ma sens, ponieważ jest to pierwsze pokolenie, które dorasta w dobie Internetu i przyjmuje media społecznościowe jako sposób na życie? Dopiero teraz zaczynamy dostrzegać wpływ tych zmian na nasze zachowanie i interakcje.

Bez wątpienia nawiązywanie przyjaźni staje się trudniejsze wraz z wiekiem. Ankiety pokazują, że większość Amerykanów zaprzyjaźnia się w szkole średniej, a w późniejszym życiu staje się to trudniejsze.

Jak wyleczyć samotność?

Życie się toczy. Ludzie przeprowadzają się, podejmują nowe prace, zakładają rodziny, a potem coraz trudniej im pozostać w kontakcie ze znajomymi lub wprowadzać nowych znajomych do swojego życia. Ale poczucie połączenia z ludźmi jest ważne. Od czasu do czasu samotność jest w porządku. Staje się jednak problemem, gdy porozumiewamy się częściej przez ekran niż osobiście.

Więc kiedy czujemy się samotni, co możemy zrobić, aby to naprawić? Po pierwsze, musimy monitorować nasze korzystanie z technologii i mediów społecznościowych.

Era cyfrowa i wszystkie najnowsze osiągnięcia technologiczne są bardzo dużą wygodą. Dostarczają nam rozrywki i dają możliwość bycia ze wszystkim na bieżąco. Nie powinny jednak zastępować działań, które naprawdę łączą nas z innymi. Czasami wystarczy po prostu zmusić się do odłożenia telefonu, wyłączenia komputera, wyłączenia Netflixa i wyjścia na spotkanie z ludźmi.

Warto ustalić sobie granice. Robić przerwy w korzystaniu z mediów społecznościowych. Zaplanować więcej czasu na przebywanie z ludźmi osobiście, zamiast tylko śledzić ich cyfrowe życie. Warto spędzać więcej czasu z tymi, których kochamy i na których nam zależy.

To najłatwiejszy sposób, by wyleczyć samotność: po prostu być z ludźmi. Poświęcić im pełną uwagę, słuchać ich i okazywać troskę, aby oni również nas słuchali i okazywali, że im zależy. W ten sposób wszyscy poczujemy się bardziej związani i mniej samotni.

Źródło: medium.com