YouTube wprowadza zaktualizowane warunki korzystania ze swoich usług. Firma nie musi już utrzymywać filmów, których nie chce.

„Nie mamy obowiązku hostowania ani udostępniania treści” – czytamy w nowych warunkach świadczenia usług firmy. To inny sposób powiedzenia, że tylko dlatego, iż YouTube jest stosunkowo otwartą platformą, nie oznacza to, że musi utrzymywać czyjeś filmy.

Krytyka YouTube’a

YouTube spotkał się z krytyką ze wszystkich stron w związku z procesem usuwania filmów. Niektórzy krytycy twierdzą, że YouTube mógłby zrobić więcej, aby usunąć filmy, które naruszają zasady firmy, ale nie naruszają ich wprost. Inni twierdzą, że YouTube powinien być w pełni otwartą platformą i nie powinien kontrolować tego, co usunąć, a czego nie. Szefowie platformy od dawna przedstawiali się jako obrońcy wolności słowa, ale zaczęli ograniczać liczbę dozwolonych na portalu tematów.

Firmy cały czas aktualizują warunki świadczenia swoich usług. W przypadku YouTube’a jest to trzecia zmiana w 2019 roku. Te ostatnie aktualizacje najwyraźniej pokrywają się z nadchodzącymi zmianami, które YouTube wprowadzi zgodnie z nowymi wytycznymi Federalnej Komisji Handlu. Serwis YouTube zaprzecza jednak, że zmiany te wprowadził z powodu orzeczenia FTC.

Zmiany w regulaminie

W szczególności wiele aktualizacji dotyczy osób korzystających z platformy i ochrony dzieci. We wrześniu Federalna Komisja Handlu nałożyła na Google grzywnę w wysokości 170 mln dolarów za domniemane naruszenia ustawy o ochronie prywatności dzieci w Internecie (COPPA). Portal również zgodził się na wprowadzenie zmian w celu dalszej ochrony prywatności dzieci i przestrzegania prawa.

Zobacz także: COPPA, czyli nowe zasady oznaczania filmów dla dzieci

Warunki korzystania z usługi zawierają teraz zaktualizowaną sekcję dotyczącą odpowiedzialności rodzicielskiej, gdy dzieci korzystają z platformy. Wyraźniej określają one wymagania wiekowe dla poszczególnych krajów. Obejmuje to również powiadomienie stwierdzające, że „jeśli jesteś małoletni, przed skorzystaniem z usługi musisz zawsze mieć zgodę rodzica lub opiekuna”.

Przedstawiciel YouTube’a powiedział, że warunki usługi są zmieniane „w celu ułatwienia ich czytania i zapewnienia, że są aktualne”. „Nie zmieniamy sposobu, w jaki działają nasze produkty, w jaki sposób zbieramy lub przetwarzamy dane ani żadnych ustawień użytkownika” – dodał rzecznik platformy.

  Fałszywe wiadomości i ciemna strona mediów społecznościowych

Nowe warunki lepsze dla platformy?

Wydaje się, że inne zmiany dają serwisowi więcej możliwości. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych klauzul, o których twórcy pisali na Twitterze od czasu, gdy YouTube zaczął ostrzegać ludzi o nadchodzących zmianach, dotyczy rozwiązania umowy. Różni YouTuberzy opublikowali tweeta na temat segmentu warunków świadczenia usługi, który stwierdza: „YouTube może przerwać twój dostęp lub dostęp twojego konta Google do całości lub części usługi, jeśli uzna, według własnej opinii, że świadczenie usługi dla ciebie nie jest już opłacalne”. Niektórzy twierdzą, że YouTube może po prostu zamknąć kanały i konta, jeśli te nie zarabiają.

Jednak ta wersja jest dostępna w serwisie od początku 2018 roku. Ta aktualizacja po prostu modyfikuje sformułowania, aby dać YouTube więcej swobody w podejmowaniu decyzji. Traktuje teraz, że YouTube ma „zupełną dowolność”, aby zamknąć konto. Wcześniej istniał zapis, że YouTube musi mieć „uzasadnione przekonania”, że powinien to zrobić. Rzecznik YouTube powiedział The Verge, że firma „nie zmienia także sposobu, w jaki współpracuje z twórcami, ani ich praw do ich dzieł, ani ich prawa do zarabiania”.