Żyjemy w erze cyfrowej i Twoja obecność w Internecie zaczyna określać, kim jesteś, nawet jeśli nie jesteś osobą publiczną. Twoje życie online niejednokrotnie wpływa na to, co dzieje się z Tobą w prawdziwym życiu. Wielu z nas czasami zadaje sobie pytanie, jak zniknąć z Internetu? Poniższy przewodnik krok po kroku podpowie Ci, jak tego dokonać.

Możesz myśleć, że Twoja obecność w Internecie nie zainteresuje nikogo, ale możesz się również mylić. Po prostu wpisując w przeglądarkę Twoje imię i nazwisko, przyjaciele, rodzina i współpracownicy mogą znaleźć szczegóły dotyczące Twojego życia, którymi nie chcesz się z nimi dzielić. Krótko mówiąc Twoje dane osobowe są na tacy. Mogą to być Twoje poglądy na takie tematy jak orientacja seksualna, przekonania polityczne, religia i hobby.

Twoje ślady cyfrowe mogą przeszkodzić np. podczas kolejnej rozmowy o pracę. Twój stary profil na Twitterze z wpisami sprzed lat może być łatwo odnaleziony przez Twojego obecnego lub przyszłego pracodawcę. Chociaż możesz być dumny ze swojej przeszłości, to czy chcesz, aby wszystkie te informacje były łatwo dostępne dla każdego? Z pewnością nie.

Prywatność w Internecie i tak praktycznie nie istnieje. Czasami nieświadomie użytkownicy pozostawiają w sieci tyle cyfrowych śladów, że usunięcie ich może być trudnym zadaniem. Nie jest to jednak niemożliwe. Bez względu na to, jakie jest Twoje uzasadnienie chęci usunięcia z sieci danych o sobie, istnieją pewne rzeczy, które jesteś w stanie zrobić, aby te informacje nie były tak łatwo dostępne dla wszystkich lub by nigdy się tam nie dostały. Oto najlepsze praktyki, które mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie: jak zniknąć z Internetu?

Zamknij wszystkie konta za pomocą deseat.me

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak zniknąć z Internetu, jest strona o nazwie deseat.me. Jest to narzędzie, które wyszukuje dużą liczbę kont internetowych i daje instrukcje, jak usunąć z nich profile, lub pomaga zażądać usunięcia poufnych danych od webmasterów.

Usuń swoje dane ze stron wyszukiwania osób

Dowiadywanie się szczegółów o życiu każdej osoby, która kogoś interesuje, jest bardzo łatwe, a znalezienie informacji na jej temat to tylko kilka kliknięć. Jak już wspomniano wcześniej, uzyskanie pełnego imienia i nazwiska osoby mieszkającej w sąsiedztwie jest łatwym zadaniem, nawet jeśli nigdy z nim nie rozmawiałeś. Brokerzy danych dysponują narzędziami, które pozwalają znaleźć prawie wszystko o wszystkich. Poufne informacje mogą obejmować imię i nazwisko, poprzednie adresy, pracodawcę, niespłaconą hipotekę nieruchomości itp.

Zadbaj o prywatność w mediach społecznościowych

Twoja obecność w Internecie zależy w dużej mierze od Twojej aktywności w mediach społecznościowych. Im bardziej jesteś aktywny w social media, tym trudniej będzie Ci usunąć się z Internetu. Twoja obecność tam czasami wpływa na Twoje prawdziwe życie. Jeśli wyrazisz zdanie na konkretne poglądy polityczne, które nie są popularne, a podałeś swoje relacje z konkretną firmą, możesz skończyć jako bankrut lub bezrobotny, ponieważ ludzie wiedzą, że mogą Ci zaszkodzić, np. pozostawiając negatywne recenzje na Twój temat. Dlatego tak ważna jest kontrola social media, a najlepiej zaprzestanie ich użytkowania. A może po prostu tygodniowy detoks?

Usuń konta e-mail

Kolejnym krokiem, który podpowie Ci, jak zniknąć z Internetu, jest zlikwidowanie swoich kont e-mail. Konta e-mail są często kojarzone z tożsamością, a jeśli naprawdę chcesz być poza światem internetowym, musisz usunąć swoje e-maile i na dobre zamknąć skrzynki odbiorcze. E-maile są rzeczywiście łatwym sposobem komunikowania się, ale także pozostawiają mnóstwo śladów cyfrowych. Z pewnością ten krok będzie należał do trudnych. Jeśli nie jesteś gotowy do usunięcia swoich e-maili, sprawdź następną wskazówkę.

Zrezygnuj z subskrypcji wszystkich firm, które bombardują Cię e-mailami

Nie jesteś gotowy zrezygnować z wiadomości e-mail, a w deseat.me nie udało się znaleźć wszystkich Twoich kont internetowych? Jest na to rada. Możesz zacząć rezygnować z subskrypcji od firm, które nadal próbują się z Tobą skontaktować. Ręczne anulowanie subskrypcji może być kłopotliwe, ale jest to jedyny sposób, w jaki możesz sprawić, że przestaną bombardować Twoją skrzynkę odbiorczą. Droga do całkowitej wolności nie jest łatwa.

Zacznij korzystać z VPN

Udało Ci się usunąć wszystkie konta i zlikwidowałeś dużą część swojej obecności w Internecie? Świetnie! Teraz nadszedł czas, aby zacząć korzystać z anonimowego rodzaju Internetu, jaki miałeś 20 lat temu. Nawet jeśli w sieci pozostały po Tobie pewne rzeczy, uzyskanie wysokiej jakości usługi VPN może pozwolić Ci na anonimowe przeglądanie Internetu. W ten sposób unikniesz pozostawiania kolejnych śladów cyfrowych.

Uzyskaj niepublikowane poufne dane osobowe

Istnieje różnica między danymi osobowymi, a poufnymi danymi osobowymi. Chociaż Twoje nazwisko i aktualny adres mogą być danymi publicznymi i są uważane za dane osobowe, to informacje poufne, np. takie jak informacje o koncie bankowym, które ostatecznie zostaną opublikowane, muszą zostać usunięte. Jeśli administrator witryny odmówi współpracy, możesz wysłać do Google prośbę o usunięcie z wyników.

Przed zniknięciem z Internetu upewnij się, że tego właśnie chcesz. A jeśli nie masz całkowitej pewności, utwórz kopię zapasową informacji, które mogą być Ci potrzebne w przyszłości. Podejmowanie impulsywnych decyzji może skutkować bezpowrotną utratą zdjęć, kontaktów i wiadomości e-mail.

Konieczne jest również wydrukowanie niezbędnych wiadomości e-mail i zapisywanie danych kontaktowych wszystkich znajomych i rodziny. Usunięcie konta jest w większości przypadków ostateczne. Przygotuj się więc na utratę 100 proc. pozytywnych opinii na eBayu, które budowałeś w ciągu ostatniej dekady. Gdy zdecydujesz się na powrót do trybu online, być może będziesz musiał zacząć wszystko od zera.