Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Popularna aplikacja społecznościowa TikTok jest coraz częściej magnesem dla pedofilów. Tak twierdzi australijski ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego.

Popularna aplikacja społecznościowa to prawdziwe łowisko dla wszelkiej maści złych ludzi – twierdzą eksperci. TikTok podobno jeszcze do niedawna odmawiał usunięcia podejrzanych profili. Z aplikacji korzysta 1,4 miliona użytkowników miesięcznie w Australii i Nowej Zelandii. Na całym świecie liczba ta jest o wiele wyższa.

TikTok działa na złych ludzi jak magnes

To prawdziwa sensacja jeśli chodzi o media społecznościowe. TikTok jest magnesem dla pedofilów, a australijskie dzieci nie są bezpieczne. Tak uważa ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. To konkretne i ostre ostrzeżenie dla rodziców. Popularna aplikacja „nie jest bezpieczna” dla dzieci ze względu na obawy związane z uwodzeniem, zastraszaniem, ale i prywatnością. Użytkownicy tej aplikacji, która jest teraz bardziej popularna niż Snapchat, muszą mieć jedynie 13 lat, aby móc się zarejestrować.

Zobacz także: Dlaczego TikTok przywraca wiarę w media społecznościowe?

Skontaktować z dzieckiem mogą się dosłownie wszyscy, chyba że te ustawią swój profil jako prywatny. Ale nawet wtedy każdy może poprosić o obejrzenie zdjęć i filmów dziecka, a nawet udawać, że jest również małoletnią osobą. TikTok bez wątpienia zatem nie jest bezpieczną aplikacją i istnieje co do niej wiele obaw. Każda aplikacja umożliwiająca komunikację z innymi może być używana przez osoby o złych intencjach. Niepokojący jest fakt, że TikTok nie usuwa podejrzanych kont nawet po ich zgłoszeniu.

Policja przestrzega

Jak twierdzi policja, pedofile lubią oglądać, jak dzieci śpiewają i tańczą. Nie tak dawno prowadzono dochodzenie w Wielkiej Brytanii. Stwierdzono, że dzieci w wieku ośmiu lat były nękane jak i bombardowane wiadomościami o podtekstach seksualnych. Na swojej stronie internetowej TikTok wyjaśnił rodzicom, że mogą ustawić prywatny profil dziecka. Ale właściciele aplikacji wiedzą, że nawet przy prywatnym koncie informacje o profilu – w tym zdjęcie profilowe, nazwa użytkownika i biografia – będą widoczne dla wszystkich.

  Nowa aplikacja może wykryć boty na Twitterze w dowolnym języku

TikTok przerzuca odpowiedzialność z siebie na rodziców i zachęca, by mówić swoim dzieciom o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z tego typu aplikacji. Szefowie aplikacji radzą też, aby wyjaśnić dzieciom, że nie wolno ujawnić swoich danych osobowych, takich jak wiek, adres lub numer telefonu.

Czy w ogóle jest TikTok?

Aplikacja umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie krótkich filmów ze śpiewem i tańcem. Firma z siedzibą w Pekinie ma ponad 500 milionów aktywnych użytkowników i jest teraz warta ponad 110 miliardów dolarów.

Zobacz także: TikTok opracował narzędzie to tworzenia deepafakes

Ponieważ Instagram wyłączył jawność liczby polubień postów, TikTok stał się przez ulubioną aplikacją nastolatków. Można tam bowiem sprawdzić ich popularność. TikTok ma również funkcję wysyłania bezpośredniej wiadomości, a także transmisje na żywo i komentarze.

To aplikacja dla użytkowników w wieku 13 lat i starszych, a my daliśmy tej aplikacji ocenę 12+ w App Store, aby rodzice mogli po prostu zablokować ją u swojego dziecka – twierdzą twórcy aplikacji.

TikTok feruje bibliotekę materiałów edukacyjnych dla nastolatków i ich rodzin, w tym edukacyjne filmy edukacyjne i serię blogów na temat bezpieczeństwa. Jako jedna z wielu aplikacji zachęca rodziców do monitorowania aktywności swoich dzieci, sprawdzania i dostosowywania ustawień prywatności, pomagania w zgłaszaniu wszelkich niewłaściwych zachowań oraz prowadzenia otwartego dialogu z nastolatkami na temat tego, jak być odpowiedzialnym i bezpiecznym we wszystkich działalność online.