Deepfakes, czyli rodzaj technologii zamiany twarzy, pojawia się w niezwykle popularnej aplikacji TikTok. Jej właścicielem jest chińska firma internetowa ByteDance.

TikTok stał się jedną z najgorętszych platform społecznościowych wśród generacji Z. Niektórzy jej użytkownicy zyskują sławę dzięki ogromnemu zasięgowi platformy, rozwijając firmy i traktując swoje konta jak pracę.

Wśród rodzimych twórców TikTok znajduje się Charli D’Amelio, która jest chyba najbardziej rozpoznawalna z ponad 24 milionami osób śledzących ją w aplikacji. W lipcu 2019 roku 15-latka z Connecticut opublikowała film na TikTok.

Ten film stał się wirusowy, wprowadzając ją na drogę do sławy. Od tego czasu stała się jedną z najpopularniejszych nastolatków znanych z tworzenia choreografii i filmów tanecznych.

Niebezpieczne deepfakes

Niektórzy użytkownicy wykorzystują filmy Charli jako sposób na przyciągnięcie odbiorców na swoje konta. Na przykład Jesse Richards (@deepfaker), który ma 7500 obserwujących na TikTok, opublikował niektóre filmy Charli na własnym koncie. W niektórych filmach zastąpił jej twarz twarzą postaci z biura Michaela Scotta.

Ten rodzaj mediów, który obejmuje zamianę twarzy, jest powszechnie określany jako deepfakes. Są to wideo lub zdjęcia zmanipulowane sztuczną inteligencją w celu pokazania czegoś fałszywego. Deepfakes tworzy się przy użyciu sztucznej inteligencji, dzięki czemu mogą wyglądać, jakby ktoś powiedział lub zrobił coś, czego nigdy nie zrobił.

Ta technologia wzbudza obawy, że można ją wykorzystać do rozpowszechniania fałszywych informacji i spowodowania utraty reputacji.

Zobacz także:

Lokalne media kontra fake news; Ekspertka o deepfakes

Facebook kontra deepfake – nowe zasady walki z fałszywymi filmami