Czy fotowoltaika dla firm jeszcze się opłaca?

Fotowoltaika jest czymś, o czym jeszcze kilkanaście lat termu nie przestawało się mówić, nazywając ją technologią przyszłości. Popularną zwłaszcza ze względu na dofinansowania instalacji ze strony rządu. Choć dziś wydaje się, że największy boom ma za sobą, dążenie Unii Europejskiej ku pozyskiwaniu energii w naturalny sposób i obniżeniu emisji substancji szkodliwych sprawia, że wciąż cieszy się ona olbrzymią popularnością. Jak jednak wygląda ona w kontekście firm? Czy jest ona wciąż opłacalnym rozwiązaniem? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Opłacalność fotowoltaiki względem firm

Chcąc oszacować opłacalność rozwiązań fotowoltaicznych w sektorze firmowym, warto określić profil działania większości przedsiębiorstw. Te w Polsce zwykle rozpoczynają swoją pracę rano, a kończą – w późnych godzinach popołudniowych, wchodzących już w te wieczorne. Oznacza to, że w czasie swojej pracy wykorzystują najkorzystniejsze okienko jeżeli chodzi o produktywność instalacji fotowoltaicznej. W ich przypadku korzystanie z takowej okaże się najbardziej opłacalne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że energię z fotowoltaiki wciąż trzeba na bieżąco zużywać. Nie ma możliwości jej magazynowania (rozwiązania są zbyt drogie, by były opłacalne). Sam prąd z sieci jest z kolei szalenie drogi – i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Fotowoltaika a możliwości finansowania

Fotowoltaika dla firm jest czymś atrakcyjnym nie tylko pod względem energooszczędności, ale też wielu możliwości finansowania. Rokrocznie organizowane są najróżniejsze programy dla sektora biznesowego zainteresowanego energią słoneczną i poprawą efektywności energetycznej. Dofinansowania przyznawane są między innymi z Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co więcej, ewentualne kredytowanie również jest czymś udostępnianym na korzystnych warunkach. Także bezpośrednio, przez banki. Biorąc pod uwagę właśnie finansowanie, ale i aktualne ceny prądu oraz prognozy na przyszłość, można śmiało powiedzieć, że fotowoltaika dla firm jest czymś, w czym można upatrywać olbrzymich oszczędności.

Podsumowanie

Mając wszystkie najbardziej aktualne informacje, ale i znając sytuację ekonomiczną, z jaką w tym momencie musi radzić sobie praktycznie cały świat, można śmiało powiedzieć, że fotowoltaika dla firm jest wciąż czymś szalenie opłacalnym i na pewno warto wziąć ją pod uwagę przy budowaniu długofalowej strategii oszczędności dla własnego przedsiębiorstwa. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że wiele w kontekście opłacalności zależy od profilu konkretnej firmy. Są takie, które wykorzystają w pełni jej potencjał, a są i takie, które nie zrobią tego nawet częściowo. Jeśli więc chcesz wdrożyć instalację tego typu u siebie, pomyśl, czy wykorzystać ją do maksimum. Jeśli tak, na pewno będzie dla Ciebie opcją rentowną.

Możesz również polubić…