Dodatki do żywności, o których mogłeś nie słyszeć
Wszyscy lubimy dobrze zjeść, a producenci żywności prześcigają się w walce o nasze podniebienia. Różne dodatki chemiczne nadają produktom spożywczym atrakcyjną barwę i połysk, wzmacniają naturalny smak, zwiększają konsystencję produktów i przedłużają ich świeżość. Niestety nie wszystkie dodatki są całkowicie obojętne dla zdrowia – zwłaszcza gdy spożywamy je w dużych ilościach. Jakie są dodatki do żywności, o których mogłeś nie słyszeć.?
Czy dodatki do żywności są szkodliwe?
Dyrektywa Komisji Europejskiej określa szczegółowy wykaz kodowanych chemicznych dodatków do żywności. Substancja może zostać wpisana na listę, jeżeli istnieje techniczna potrzeba jej stosowania i udowodniono, że nie stwarza ona zagrożenia dla zdrowia. Chociaż wszystkie elektroniczne dodatki do żywności są ogólnie uważane za bezpieczne dla zdrowia, niektóre z nich budzą kontrowersje, ponieważ mogą powodować niepożądane reakcje i prowadzić do chorób, w tym raka, jeśli są spożywane w nadmiarze.
Czerwony barwnik z robaków
Czerwony barwnik jest powszechnym składnikiem jogurtów, dżemów, galaretek, galaretek i innych słodyczy, szczególnie lubianych przez dzieci. Te produkty wyglądają kusząco, ale tylko wtedy, gdy wiemy, skąd pochodzi barwnik: jest pozyskiwany z suszonych, sproszkowanych owadów kaktusowych. Dlatego wegetarianie i weganie muszą szczególnie uważać na ten składnik. Nadmiar karminu może zaszkodzić alergikom, zwłaszcza uczulonym na salicylany.
Substancje zagęszczające
Zagęszczacze powodują pęcznienie, co zwiększa objętość produktu. Zagęszczacze nadają również żelową konsystencję płynnym substancjom. Emulgatory utrzymują jednorodną strukturę emulsji, czyli produktów składających się z tłuszczu i wody. Niektóre zagęszczacze pojawiają się również w naszych kuchniach każdego dnia. Agar (E406) ekstrahowany z wodorostów jest wegetariańską alternatywą dla żelatyny: służy do wyrobu galaretek, dżemów, musów i innych deserów. Pektyna (E440) jest również powszechnie stosowana do zachowania konsystencji przetworów owocowych. Guma z chleba świętojańskiego, znana również jako guma z chleba świętojańskiego (E410), ma delikatny aromat kakaowy, dlatego znajdziesz ją w deserach i produktach słodzonych. Powszechnie stosowanym emulgatorem jest guma arabska (E414) – składnik wyrobów czekoladowo-kakaowych, napojów i gum do żucia.
Antybiotyki i antyseptyki
Żywność konserwuje się również konserwantami lub antybiotykami. Te pierwsze są prostymi związkami wytwarzanymi syntetycznie, zwykle o znaczeniu naturalnym i stanowią nie więcej niż 0,2% produktu. Antybiotyki, czyli substancje wytwarzane przez mikroorganizmy, stosuje się w bardzo małych, ale skutecznych dawkach. O skuteczności konserwantów decyduje przede wszystkim ich działanie na określone rodzaje mikroorganizmów, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego konserwantu na podstawie mikroorganizmów (bakterii, pleśni czy drożdży) obecnych w produkcie. Inne czynniki decydujące o skuteczności środka konserwującego to pH (pożądane jest niskie pH), temperatura, dodatek innych substancji oraz skład chemiczny produktu.