Jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za błędy medyczne?

Odszkodowanie

W Polsce nie brakuje ofiar błędów medycznych popełnianych przez lekarzy, pielęgniarki, czy też innych pracowników służby zdrowia. Niestety, ale są to sprawy, jakie należą do jednych z najtrudniejszych, jeżeli chodzi o rozpatrzenie. Co jednak nie oznacza, że pacjenci lub też ich rodziny (jeżeli wskutek błędu dana osoba zmarła), nie mają prawa do tego, aby ubiegać się o odszkodowanie za błędy medyczne. W jaki sposób można zrobić to skutecznie?

Błąd medyczny – co to jest?

Aby zdać sobie sprawę, że dana osoba ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie, winna ona wiedzieć, jak tak naprawdę należy rozumieć błąd medyczny. Uwaga! Kodeks cywilny nie definiuje błędu medycznego. Jednak odpowiedni zapis co do tego, można znaleźć w orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 1. kwietnia 1955 roku. Warto ten zapis przytoczyć w całości, aby każdy był świadom tego, z czym tak naprawdę ma do czynienia:

Błędem w sztuce lekarskiej nazwiemy czynność bądź zaniechanie lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodną z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym„.

Mając taką wiedzę, łatwiej będzie można ocenić, czy ktoś ma prawo do tego, aby o takie odszkodowanie walczyć, czy też nie.

Odszkodowanie za błąd medyczny – czy mi się należy?

Jeżeli ktoś chce walczyć o odszkodowanie, musi wiedzieć, że koniecznością jest spełnienie trzech warunków:

  • musi dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub też dojdzie do zgonu pacjenta,
  • w/w muszą być popełnione na skutek błędu medycznego,
  • działania personelu medycznego muszą zostać zakwalifikowane jako błąd medyczny lub zdarzenie medyczne.

Jeżeli pacjent nie ucierpiał, ale czuje się tylko np. pokrzywdzony psychicznie, nie ma szans na to, aby ubiegać się o takie pieniądze.

Jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za błędy medyczne?

Z góry trzeba sobie powiedzieć, że podejmowanie samodzielnych działań, z góry skazane jest na porażkę. Pacjent będzie występował przeciwko potężnej machinie, jaka będzie uzbrojona w potężnych adwokatów, którzy już nie raz i nie dwa mieli do czynienia z takimi sprawami.

Jeżeli ktoś z góry nie przygotuje się do tego, będzie na straconej pozycji. Również trzeba zapewnić sobie pomoc dobrej kancelarii odszkodowawczej, występującej w imieniu swojego klienta. Takie kancelarie doskonale wiedzą, jak radzić sobie z tego typu sprawami, dążąc do uzyskania jak najlepszego wyroku, który będzie satysfakcjonujący dla klienta. Samodzielne działania nie mają sensu. Jednak wsparcie prawnicze otwiera drzwi do tego, aby odszkodowanie za błędy medyczne uzyskać.

Nie można zapomnieć o tym, że pacjenci oraz jego bliscy mają tylko trzy lata, aby podjąć jakiekolwiek działania w tej kwestii. Warto wiedzieć, że osoby, jakie padły ofiarą błędu pracowników medycznych, mogą nawet do 20 roku życia dochodzić swoich spraw przy pomocy dobrej kancelarii odszkodowawczej.

Możesz również polubić…