Sprzęt, który ułatwi opiekę nad seniorem w domu

Opieka nad seniorem

Codzienna opieka nad osobą starszą jest wymagającym zadaniem. Pomoc w jedzeniu, pielęgnacji i zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych wymaga nie tylko cierpliwości, ale i siły. Aby ułatwić sobie wykonywanie tych codziennych czynności, możliwe jest skorzystanie z profesjonalnych sprzętów, które pomagają zarówno podopiecznym, jak i opiekunom. W co warto się zaopatrzyć podczas opieki nad osobą starszą?

Urządzenia ułatwiające zaspokojenie codziennych potrzeb

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia dla osoby starszej, która większość czasu spędza w pozycji leżącej, jest odpowiednie łóżko i materac przeciwodleżynowy. Nacisk na newralgiczne części ciała, który powodowany jest długotrwałym leżeniem, powoduje nie tylko dyskomfort, ale może również doprowadzić do powstania bolesnych i niebezpiecznych odleżyn. Materac taki w połączeniu z łóżkiem z możliwością zmiany pozycji pozwala zniwelować nacisk i tym samym poprawia krążenie krwi. Osobie starszej przyda się również wspomaganie w chodzeniu. Na rynku dostępne są różne opcje od prostej laski i kul, po balkoniki i wózki inwalidzkie. Codzienność osoby starszej to również wyzwania związane z zaspokajaniem potrzeb fizjologicznych, w tym korzystanie z toalety. Dobrym rozwiązaniem ułatwiającym wykonanie tych czynności jest krzesło toaletowe, które dzięki wielu funkcjom pozwala dostosować parametry do potrzeb seniora. Ustawimy wysokość siedziska i podłokietników, dzięki czemu skorzystanie z toalety będzie znacznie ułatwione nawet dla osłabionej osoby.

Sprzęty do higieny i pielęgnacji

Wykonywanie codziennej toalety i zabiegów pielęgnacyjnych jest niezwykle ważne również dla zachowania dobrego samopoczucia seniora. Przez ograniczenia związane z wiekiem i zakresem sprawności, korzystanie z nieprzystosowanej łazienki może przekraczać możliwości osoby starszej. W związku z tym warto dostosować łazienkę do potrzeb seniora i zapewnić możliwie jak najlepszą jej ergonomię. Pomóc w tym mogą między innymi uchwyty i barierki montowane w najważniejszych miejscach, czyli przy toalecie i prysznicu czy wannie. Dobrym rozwiązaniem jest ławeczka nawannowa, która ułatwia i usprawnia korzystanie z wanny. Możemy wybrać tradycyjną ławeczkę lub wyposażoną w oparcie dla wygody seniora.

Akcesoria do karmienia i podawania leków

W zależności od poziomu sprawności seniora, konieczne może okazać się wspomaganie w postaci odpowiednich akcesoriów do podawania posiłków i napojów. Pomoce do karmienia przydadzą się w szczególności osobom mało mobilnym, którym trudność sprawia najmniejszy nawet ruch. W takim wypadku podawanie napojów może ułatwić zakup odpowiednio wyprofilowanego kubka z uchwytem. Znajdziemy również opcje kubków, z których picie możliwe jest w pozycji leżącej. Przydać się może także bidon z rurką, który bardzo łatwo obsłużyć nawet niesprawnej osobie. Pomocą dla opiekuna osoby starszej będą również szufelkowe talerze i deski z przegródkami i przystawkami, na których zmieścimy wszystkie niezbędne rzeczy do karmienia. Pomocna w codziennej opiece może być również kasetka na leki, dzięki której można bez problemu uporządkować nawet większą ilość codziennie przyjmowanych leków.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz